AED – když o životě rozhodují minuty
Možná jste si už také všimli zelených boxů s nápisem AED, které se stále častěji objevují na různých veřejných místech. Ukrývá se v nich automatický externí defibrilátor, unikátní přístroj, se kterým i laik může zachraňovat životy. Co byste o jeho fungování měli vědět?
Nikdy nevíte, kdy budete AED potřebovat
Náhlá srdeční zástava bohužel není až tak ojedinělá, jak bychom si přáli. Umírají na ni i lidé mladšího věku včetně trénovaných sportovců. Jde o akutní selhání srdce jako krevní pumpy, což prakticky nelze předem předvídat. Místo stahování se srdeční sval začne pouze jemně třást – dochází ke komorové fibrilaci. V těle přestává proudit krev, je narušen přívod kyslíku do mozku a nastává ztráta vědomí. Dotyčný je zcela závislý na rychlé pomoci svého okolí, bez které do několika minut dojde k těžkému poškození mozku a následné smrti.
V této kritické situaci, kdy někdo zkolabuje a ocitne se v ohrožení života, by určitě každý nejvíc ocenil přítomnost profesionála – lékaře nebo záchranáře. To se bohužel vždycky zařídit nedá, ale díky moderní technice přesto může být profesionální pomoc velmi blízko. AED umožňuje, aby i laik poskytl záchranu života zcela profesionálním způsobem. Díky tomu se nepromarní cenné minuty, než dorazí odborná pomoc. A právě čas tady hraje rozhodující roli. Pokud se někdo zhroutí a přístroj AED je nablízku, je potřeba okamžitě toho využít. Čím dříve se defibrilátor použije, tím větší je totiž šance na záchranu pacienta. S každou minutou bez defibrilace se šance na přežití snižuje asi o 10 procent.
Snadné ovládání s hlasovou instruktáží
K obavám z náročné obsluhy ani nesprávného použití rozhodně není důvod. Přístroj AED je konstruován speciálně pro poskytnutí první pomoci laikem. Stačí ho jen otevřít, po odklopení krytu se automaticky zapne a okamžitě funguje. Obsahuje chytré algoritmy, které automaticky vyhodnocují stav pacienta a analyzují srdeční činnost. Když AED zjistí fibrilaci, tak ji napravuje – defibriluje. Když srdce mlčí, pokusí se ho elektrickým výbojem oživit. Také sílu tohoto impulsu si přístroj určí sám. Nejprve zkusí nižší, a když neuspěje, tak vyšší výboj.
Být svědkem srdeční zástavy je v každém případě velmi stresující zážitek. I s tím kvalitní přístroje AED počítají a maximálně usnadňují použití. Názorné piktogramy ukazují, co a jak dělat, a současně hlas v češtině navádí ke správnému provedená vlastní resuscitace. Protože je to automat, na rozdíl od nás i v této stresové situaci funguje zcela bez stresu, spolehlivě a roboticky přesně.
Záchrana života na veřejných místech i ve výrobních podnicích
Kde všude by defibrilátory neměly chybět? Stručně řečeno: všude tam, kde dochází k vyšší koncentraci osob. AED najdeme v supermarketech, na benzínových pumpách i policejních stanicích, na nádražích, sportovištích, v divadlech nebo hotelech. Stále častěji si je pořizují také výrobní závody. Jako první s tím u nás začaly pobočky zahraničních firem, kterým to často přikazuje interní etický kodex, ale následují je i ryze české podniky. Osvícení manažeři si uvědomují, že pro ochranu zdraví zaměstnanců je dnes možné pořídit i něco víc než jen lékárničku první pomoci. Právě na pracovištích totiž trávíme hodně času a dochází zde k situacím, kdy srdeční zástava může postihnout i mladého a zdravého člověka.
Vnější provedení AED můžeme přizpůsobit konkrétnímu umístění. Jednoduchý držák s informační tabulí se hodí třeba na podnikovou recepci nebo jiné místo s kontrolovaným pohybem osob. Ve vnitřních veřejných prostorách bývá AED umístěn v odolném nástěnném boxu s výrazným designem. Pro vyšší bezpečnost může být uzavřen ve skříňce napojené na alarm, který po otevření automaticky přivolá pomoc. Pro venkovní instalace je ideálním řešením tzv. totem s pevnou konstrukcí a ochrannou stříškou. Je ukotvený v zemi a umísťuje se třeba na parkoviště obchodních center nebo do areálů výrobních podniků.
Jak vybrat defibrilátor pro laické použití
Nejdůležitější je automatické fungování a co nejjednodušší ovládání. Místo displeje, který by bylo třeba sledovat, jsou ve stresové situaci účinnější názorné piktogramy a hlasové navádění. Každý přístroj AED musí být certifikován a měl by také odpovídat doporučením Evropské rady pro resuscitaci. Protože na bezchybném fungování defibrilátoru může záviset život, je klíčová jeho absolutní spolehlivost. Přístroj by měl umožňovat vizuální kontrolu, zda je stále v pohotovostním režimu a nedochází mu baterie. Jako zdravotnický prostředek každý AED podléhá povinnosti pravidelných bezpečnostně technických kontrol. Ty se musí provádět nejpozději po dvou letech provozu a kontrola následuje také po každém provedeném výboji.
U přístroje zachraňujícího životy se určitě vyplatí investovat do kvalitní a prověřené značky. Společnost COMPEK MEDICAL SERVICES, s.r.o., nabízí inovativní přístroj AED CardiAid ve dvou verzích: plně automatické a poloautomatické. Žádanější model AED CardiAid FULL automatic je určen pro absolutně laické použití. Po analýze srdečního rytmu provede přístroj výboj automaticky zcela sám. Naproti tomu model AED CardiAid SEMI automatic neprovádí výboj automaticky, ale rozhoduje o něm obsluha. Proto ho upřednostňují například polikliniky a jiná zařízení, kde je předpoklad přítomnosti kvalifikovanějšího personálu. Speciálně pro účely kurzů první pomoci byla vyvinuta ještě verze AED CardiAid TRAINER, která simuluje různé nouzové situace a učí na ně správně a rychle reagovat.
I společnost COMPEK MEDICAL SERVICES, s.r.o., má ve svých prostorách umístěn AED a tento přístroj je registrován v databázi AED na www.zachrankaapp.cz.