Co je tonometr a proč by měl být součástí lékárničky?
Tonometry neboli tlakoměry už dávno nepatří pouze do lékařských ordinací. Digitální tonometry se vám osvědčí i doma. Neslouží jen k měření krevního tlaku, ale i k měření pulzu, určení arytmie, průměrného tlaku, apod.
Funkce tonometru
Tonometr je odborný název pro přístroj, kterým se měří krevní tlak a další tělesné funkce. Nepostradatelný je pro osoby s vysokým krevním tlakem (hypertenzí) nebo pro těhotné ženy, u kterých se používá k včasné diagnostice. Pravidelné měření krevního tlaku by ale mělo být součástí prevence každého zdravého člověka.
Krátká exkurze do historie tonometrů
Už v 19. století se vědělo, že je důležité měřit krevní tlak, ale až v roce 1896 sestrojil Ital Scipione Riva-Rocci první funkční tonometr. Měřil ale pouze brachiální krevní tlak, protože nepoužíval fonendoskop (lékařský nástroj k poslechu a vyšetření pacienta). Výsledky byly určovány na základě měření tlaku v manžetě. Dokončit kompelxní metodiku se podařilo v roce 1905 ruskému lékaři Nikolaji S. Korotkovi. Od té doby už tonometry měří systolický i diastolický tlak, tedy tlak při stažení i uvolnění srdeční svaloviny. Nedlouho poté se začaly vyrábět i tonometry německé značky BOSO. Firma vznikla v Jungingenu v roce 1921 a dnes ji ve svých praxích používá 75 % německých lékařů.
Typy tonometrů
Měřiče krevního tlaku se nejčastěji dělí podle umístění přístroje. Tonometry na paži používají všechny generace včetně seniorů. Jeho součástí je i manžeta se suchým zipem a sponou.
Zápěstní tonometry zase ocení sportovci, turisté a všichni aktivní jedinci. V balení proto najdete také cestovní pouzdro. Vzhledem k velké nepřesnosti nedoporučujeme používat prstové tonometry, které se upínají na prst pacienta.
Tonometry patřící do domácí lékárničky by měly být digitální, přesné, jednoduše ovladatelné a měly by mít přehledný displej. Méně časté jsou ramenní tonometry, náramky a kroužky. A existují samozřejmě i baby tonometry pro děti.
Digitální tonometry se skládají z manžety a manometru, který zaznamenává tlak. Manžeta se u poloautomatických zařízení nafukuje manuálně stisknutím pumpičky. U automatickým tlakoměrů postačí stisknutí tlačítka. Digitální tonometry dokážou automaticky vypočítat tepovou frekvenci a kontrolují krevní tlak na základě měření změn v pohybu tepny, během procesu, kdy krev protéká přes tepnu a manžeta se vypouští. Mnoho tlakoměrů dnes už automaticky pozná i chybně proběhlé měření.
Dále se tonometry dělí na profesionální pro ordinace a pro domácí použití. Lékaři totiž ve své praxi používají i mechanické rtuťové tonometry a takzvané aneroidy (pružinové tonometry) nebo poloautomatické přístroje. Každý tonometr do nemocnic, ordinací, ale i na doma musí nejprve projít klinickými testy.
Proč by neměl tonometr chybět v domácích lékárničkách?
Vysoký krevní tlak je velmi časté onemocnění, které se týká stále většího množství lidí. V posledních letech přibývají i mladí pacienti s hypertenzí. Přitom jde někdy o skrytý problém, kdy jen ¾ pacientů vědí o své chorobě. Velké riziko představuje tato nemoc například pro těhotné ženy. Naopak nízký tlak sám o sobě nebezpečný není, i když ho na sobě pocítíte více než hypertenzi. Vysoký, nízký nebo kolísavý krevní tlak může být i projevem řady závažných nemocí. Při pravidelném používání tonometru budete mít svůj krevní tlak neustále pod kontrolou, a potenciální problémy mohou být odhaleny včas.