Klidové EKG – metody a přístroje elektrokardiografie
Elektrokardiografie (EKG) je základní vyšetřovací metodou kardiologie. Měří akční potenciál myokardu, který je přímým indikátorem funkčnosti, odchylek a nemocí srdce. Hraje klíčovou roli v diagnostice srdečních chorob, a to i těch, které mají extrakardiální příčiny.
Historie elektrokardiografie ve zkratce
Elektrokardiografii zavedl do diagnostické praxe Willem Einthoven zaznamenáváním EKG signálu mezi zápěstím pravé
(R – z angl. right) a levé (L [left]) ruky, což je známo jako I. Einthovenův svod. Později přidal elektrodu poblíž levého kotníku
(F [foot]) a uzemnění (N) na pravou nohu, z čehož vznikla měření II. a III. Einthovenova svodu.
Bipolární Einthovenovy svody rozšířil Frank Wilson o unipolární svody, a to sice:
- unipolární končetinové svody VR, VL, VF a
- unipolární hrudní svody V1, V2, V3, V4, V5, V6.
Unipolárního měření dosáhl Wilson vztažením změn potenciálů na elektrodě k referenčnímu bodu – k tzv. Wilsonově svorce. V rámci přesnějšího záznamu přišel Emanuel Goldberger s rekonceptualizací referenčního bodu, což vedlo k měření augmentovaných unipolárních končetinových svodů aVR, aVL, aVF.
Souhrn těchto svodů – bipolární svody končetin; unipolární svody končetin aVR, aVL, aVF; unipolární hrudní svody – je základem nejčastěji používaného 12svodového EKG.
Vlánkový galvanometr Willema Einthovena, zdroj: Wikipedia.org
Diagnostika pomocí EKG
EKG se osvědčilo coby spolehlivý nástroj diagnostiky při dysfunkcích a nemocech myokardu a onemocnění souvisejících, jako jsou:
- arytmie;
- ischemie, zvláště infarkt myokardu a angina pectoris;
- hypertrofie;
- iontové dysbalance;
- atrioventrikulární blokády, blokády Tawarových ramének;
- hyperkalemie;
- perikarditidy ad.
Klidové EKG – Sestava u lůžka (Custo Cardio 300)
EKG v praxi
Stejně jako většina elektronických přístrojů, také EKG prošlo vývojem, na jehož konci dostalo podobu malých snímacích zařízení přímo propojených s ambulantním nebo nemocničním informačním systémem. Díky tomu se EKG masově rozšířilo z nemocnic přes specializované ambulance až do ordinací praktických lékařů.
Náběr EKG křivek běžně provádí sestry. Odbornost lékaře si vyžaduje až vyhodnocení EKG záznamu, které mu v dnešní době předzpracovává obslužný či vyhodnocovací program.
A tím přednosti dnešních EKG přístrojů nekončí.
EKG systémy dnes
EKG systémy standardně disponují:
- 12svodovým EKG přímo napojeným na PC přes USB či Bluetooth;
- elektrodami s pozvolným přisáváním, které je automaticky regulováno;
- upozorněním na “odpadlé” elektrody;
- detekcí kardiostimulátoru;
- vysokou vzorkovací frekvencí záznamu (až 32 kHz);
- nastavitelnými šablonami záznamu pro specifické skupiny pacientů;
- automatickým rozměřením a interpretací EKG záznamu;
- přímou komunikací s ambulantním či nemocničním informačním systémem;
- komplexním zpracováním dat v kartě pacienta a jejich synchronizací se záznamem v databázi EKG záznamů.
Klidové EKG přístroje
V rámci požadavků na jednoduchost, rychlost a spolehlivost provedení EKG vyšetření lze vybrat z nabídky Compek Medical Services tyto EKG přístroje:
Proč je tak důležitá jednoduchost a rychlost?
Protože propojením s ambulantním či nemocničním programem nebudete pacientská data vyhledávat a zadávat 2x, nebudete se přepínat mezi programy ani hledat tu správnou ikonu pro spuštění EKG. Naše řešení zabezpečí, že z dekurzu ambulantního programu je spuštěn program pro EKG, jsou mu předána pacientská data a je přímo spuštěn náběr EKG křivky.
Jakmile sestra ukončí náběr EKG křivky a uloží ji, je automaticky proveden přenos a zápis do karty pacienta v ambulantním programu. U lékaře je funkcionalita stejná, jenom není prováděn náběr, ale zobrazení již existujícího EKG záznamu z daného dne a času. Do dekurzu pacienta může být připojen i PDF či JPG dokument s EKG křivkou. Toto řešení vám ušetří spoustu drahocenného času.
Fakticky ovšem nejste omezeni ani vlastnostmi jednotlivých přístrojů. Mnohé funkce se dají implementovat i na úrovni ambulantního/nemocničního informačního systému.
Jaké požadavky na EKG přístroj máte vy?