Kola kongresů se opět naplno rozjela
A kam nás dovezla? No do Prahy! Sice ne na párty, na Penery, ale do krásného pražského (nikoliv vídeňského, v tom se často chybuje) hotelu Vienna House Diplomat.
Ten totiž hostil předjubilejní, již 49. ročník Angiologických dní s mezinárodní účastí. Takzvané „Angio dny“ pořádá Česká angiologická společnost ČLS JEP a tradičně na ně zve všechny příznivce vaskulární medicíny.
To znamená, že dorazí lékaři, sestry i dodavatelé zdravotnické techniky, tedy všichni, kteří se zabývají diagnostikou a léčbou onemocnění cév. V postcovidovém a bohužel také válkami souženém světě je dobré mít také nějaké pozitivní jistoty – a mezi ně každoroční angiologický kongres zkrátka patří.
Co nabízí Angiologické dny…
Tradiční a neopomenutelnou částí je část ceremoniální, kde se každoročně oceňují významné osobnosti československé angiologie. A pokud jde o obsah, Angio dny se vždy snaží přinést novinky a zajímavosti nejen ze svého oboru, ale také z oborů příbuzných. Kolektiv pořadatelů hledal inspiraci na sympoziu Charring Cross v Londýně, CIRSE v Kodani, kongresu ISHT v Montrealu či EVF v Berlíně. Tématy byla např. trombózy, žilní onemocnění, periferní cirkulace. A jako vždy jde také o vzdělávání, spolupráci odborníků a zlepšení vaskulární péče o nemocné.
Tato inspirace se promítla do doslovného maratonu přednášek a workshopů. Ty se konaly paralelně v několika sálech hotelu, takže si každý z více než 500 návštěvníků dozajista přišel na své.
…a co na nich nabízí Compek
Něco k lepšímu jsme přidali i my. Tedy, něco, workshop!
Téma: Funkční diagnostika tepenných a žilních onemocnění končetin.
Odborníky na slovo vzatými a také průvodci našeho workshopu byli MUDr. Simon Jirát (AngioCentrum Komořany) a MUDr. Ewald Ambrózy, PhD (Angiologická ambulancia UN Bratislava). Ti nejen, že o funkční diagnostice poutavě pohovořili, ale také na námi dodávaných přístrojích SOT AngE 8 Pro a AngE Phlebo názorně odprezentovali několik druhů vyšetření, jejichž přínosy a výsledky pro publikum také ohodnotili. Jaká vyšetření mohli návštěvníci workshopu zhlédnout?
- ABI (Ankle Brachial Index)
- 8kanálové segmentální měření při nízkém tlaku -„švýcarská metoda“
- měření palcových tlaků, TBI (Toe Brachial Index)
- D-PPG, test žilní svalové pumpy
O hladký průběh praktických ukázek vyšetření se zkušeně a s úsměvem postarala sestřička Romana z AngioCentra Komořany a v „profesionálního“ pacienta, bez kterého by to prostě nešlo, se proměnil pan Antonín – oběma moc děkujeme!
Nemůžeme nezmínit, že našeho workshopu se zúčastnila také legenda české angiologie MUDr. Karel Roztočil, CSc. z IKEM Praha. Jeho důležitost pro tento obor můžete odvodit třeba od faktu, že po doktoru Roztočilovi je pojmenován jeden z měřených parametrů na pletysmografické křivce – „Oliva-Roztočil index“. Byla to pro nás čest!
Angio dny – kongres, který máme rádi
Možnost vlastního workshopu, spousta zajímavých informací z oboru a samozřejmě osobní setkání se stávajícími i potenciálně novými klienty. Krásné prostředí, výborná organizace. Angio dny patří mezi kongresy, kam se bude vždy rádi vracet. A tak se už nyní těšíme na kulatý 50. ročník a jsme zvědavi, co si pro nás (pořadatelé) připraví.