Máte správný rytmus? Holter EKG to zjistí
Lidské srdce je obdivuhodný orgán schopný pracovat dlouhá desetiletí bez jediné přestávky. Na jeho správném fungování závisí život každého z nás. Holter EKG pomůže lékaři snadno a spolehlivě odhalit případné poruchy srdečního rytmu a včas je řešit.
Když klasické EKG nestačí
Každý dospělý zná klasické EKG, kterým se v ambulanci vyšetřuje elektrická aktivita srdce. Tento přístroj ale dokáže zjistit jen momentální stav. Měření probíhá velmi krátkou dobu, a navíc v klidovém režimu, kdy pacient zůstává vleže a bez pohybu. Za těchto podmínek kardiogram vůbec nemusí problémy se srdcem zaznamenat, i když je pacient občas subjektivně pociťuje. V takových situacích přichází na řadu diagnostika pomocí holteru neboli Holterova monitoru. Teprve dlouhodobé monitorování totiž odhalí, jestli pacientovy subjektivní pocity – například vnímání občasné srdeční arytmie – mají reálný základ.
Vynálezce se zaměřil právě na srdce
Výraz holter dnes zlidověl a používá se obecně pro dlouhodobé monitorování tělesných funkcí v lékařské diagnostice. Kardiologové ovšem zpravidla nesouhlasí a nad spojením holter tlaku nebo glykemický holter odmítavě kroutí hlavou. Ten jediný a správný holter je podle nich holter EKG, který kontinuálně monitoruje elektrickou aktivitu srdce a zjišťuje pravidelnost či nepravidelnost srdečního rytmu.
Právě na vyšetření srdce se totiž zaměřil vynálezce přístroje, kterým byl americký fyzik a chemik Norman Jefferis Holter (1914-1983). První přenosné zařízení monitorující elektrofyziologické procesy srdce sestrojil už v roce 1947. Fotografie z té doby zachycuje vědce s prototypem na zádech při jízdě na stacionárním rotopedu. Umístění na zádech bylo nutné, protože dvě baterie prvního holteru vážily 38 kg. Přesto se přístroj prosadil a postupně se stal nezbytnou součástí moderní medicíny. Právě před 60 lety – v roce 1961 – vynálezce publikoval svou metodu v časopise Science. Od těch časů Holterův monitor srdce prošel výrazným zmenšením i snížením hmotnosti. Jeho nošení současné pacienty nijak zvlášť neobtěžuje, zato jim občas zachraňuje životy.
Co o srdci prozradí dlouhodobá data?
Základem Holterovy metody je dlouhodobý sběr dat z těla pacienta. Aktivitu srdce řízenou elektrickými impulzy snímají elektrody, které má člověk umístěné na těle bez přestávky alespoň jeden den, ale někdy i týden nebo déle. Dlouhodobý monitoring poskytne lékaři velmi přesný obraz o chování srdce v různých situacích i při vyšší zátěži. Proto by pacient neměl svůj denní režim nijak přizpůsobovat probíhajícímu monitorování. Naopak je žádoucí, aby dělal vše, na co je zvyklý – s jedinou výjimkou koupání či sprchování, které by mohlo přístroj poškodit.
Hlavním předmětem zkoumání je srdeční rytmus, proto se holteru EKG někdy říká rytmický holter. Zdravé srdce se stáhne přibližně 100 000x za den v pravidelném sinusovém rytmu. I za normálních okolností někdy srdce pracuje pomaleji – například ve spánku – nebo rychleji – třeba při cvičení. O arytmii mluvíme, až když srdeční rytmus trvale zpomalí (bradyarytmie), zrychlí (tachyarytmie) nebo ztratí svou pravidelnost.
Poruchy tepové frekvence jako důsledek abnormální tvorby nebo vedení elektrických vzruchů v srdci patří mezi nejčastější srdeční onemocnění. Ve většině případů naštěstí jde o naprosto nezávažné arytmie, které si člověk ani neuvědomuje a zachytí je pouze holter EKG. Na druhé straně i bezvýznamná porucha rytmu může být subjektivně vnímána velmi nepříjemně a znemožňovat nemocnému běžný život, zatímco mnohem závažnější arytmie nemusí být vnímány prakticky vůbec.
Holter EKG je moderní přístroj, který usnadí vyšetření
Holter EKG umožňuje jednoduše, neinvazivně a spolehlivě ověřit pravidelnost srdečního rytmu. Jeho software sám zpracuje obrovský objem dat, protože lékař by ani časově nebyl schopen všechny záznamy prohlédnout. Přístroj předpřipraví analýzu, ale vyhodnocení musí provést lékař, protože správná interpretace výsledků vyžaduje úzkou spolupráci s pacientem. Lékař musí zohlednit, co vyšetřovaný právě dělal, a ten si proto zapisuje činnosti do pacientského deníčku (kdy vstal, jedl, vzal si léky, pohybovou aktivitu, případné potíže, vnímání „bušení srdce“, …).
Aby holter EKG správně plnil svou funkci, měl by být odolný, ale zároveň malý a diskrétní. Moderní přístroje vypadají jako náhrdelník, nosí se buď zavěšené na krku, nebo nalepené přímo na hrudník pomocí jednorázových EKG elektrod. Důležitá je i výdrž baterie a snadné ovládání. Pro lékaře je poté zásadní jednoduchý přenos dat do počítače, přehlednost záznamu a kvalita jeho vyhodnocení.