„Od cihly po chlebíčky“. Jak se rodí ordinace snů?
MUDr. Leoš Glanc, všeobecný praktický lékař v Nové Pace, se přestěhoval do nové ordinace. V rozhovoru popisuje, co všechno se tím změnilo, jak mu nové vybavení pomáhá v práci i na co je potřeba myslet ještě před dokončením hrubé stavby.
Co pro doktora znamená nová ordinace? Těší se na ni jako na nový přístroj či nové auto? Nebo vidí spíš komplikace, které takto zásadní událost přinese?
Nová ordinace znamená lepší prostředí nejen pro mě a náš malý kolektiv, ale i pro pacienty. Po přestěhování slyšíme od našich pacientů věty typu: „Jé, tady je to hezký.“ Pokud to uslyšíte stokrát za pár měsíců z různých úst, řeknete si, že je to fajn. Lepší zázemí, bezbariérový přístup, vlastní parkovací místa, spojení všech zařízení v ordinaci po vlastní síti, zálohování dat na zrcadlené disky v centrálním mozku (Racku), který je bezpečně uložen v ordinaci, vysokorychlostní připojení optickým kabelem, ale i malé zázemí pro chvíle odpočinku, pauzy na kávu nebo jídlo. Je toho více.
Jak vznikaly plány nové ordinace?
Z původně bezbariérových bytů v přízemí bytového domu s vlastním vstupem vzniknou dvě ordinace se samostatnými vstupy. Tak zněla původní myšlenka a začala se rodit dohoda s firmou Staving. Pak jsem začal kreslit půdorys na čtverečkovaný papír a inspiroval se i kolegy, jejichž ordinace jsem navštívil. Líbila se mi myšlenka, že na pár metrech čtverečných můžete mít nejen vlastní sociální zázemí se sprchovým koutem (ocenil jsem v horkém létě), ale i vlastní soukromé prostory, které již nyní umožní například sestřičce postarat se o dítě a být přitom v práci.
Po kolika letech v nájmu se stěhujete do nového? Co bylo spouštěčem této akce?
Přestěhovali jsme se po necelých deseti letech. Impulsem byl kolega, který navrhl vybudovat dvě ordinace s tím, že on by měl chirurgickou a já tu svou. Kolega od záměru ustoupil, ale já u myšlenky zůstal. Druhá ordinace je nakonec praktické lékařky pro děti a dorost. Spolupracujeme, pomáháme si, je to fajn.
Ordinujete v místě bydliště, nebo za praxí (a tedy pacienty) dojíždíte?
Dojíždím přibližně patnáct kilometrů.
U realizace nové ordinace byl od začátku dodavatel zdravotnické techniky Compek. Bylo to pro Vás zajímavé, důležité či přínosné?
Bylo to všechno dohromady a úplně stejný model bych zvolil znovu. Sám bych některé věci nevymyslel, byli jsme neustále v kontaktu a upravili i některé stavební záležitosti, aby odpovídaly potřebám ordinace. Compek byl už u hrubé stavby, byla tak možnost navrhnout ordinaci tak, aby co nejlépe vyhovovala jak personálu, tak přístrojům a ergonomii práce. Vše se povedlo.
Jste jedním z velmi mála lékařů, který se ohledně vybavení ordinace ozval dodavateli včas. Za to Vás samozřejmě chválíme a nemůžeme se nezeptat, co Vás k tomu vedlo.
Mluvil jsem s panem Čermákem a ten mi vysvětlil, proč se některé věci musí navrhnout a vyřešit ještě před dokončením hrubé stavby, abyste pak zbytečně nic nebourali, nevrtali a netahali například kabely po zemi. Vše se propojí zdí do zásuvek a hezky se sejde v onom centrálním mozku – Rackové skříňce – s dostatečnou kapacitou i pro příští roky.
Mohl byste uvést pár výhod nově vybudované ordinace oproti té původní?
Vše je propojeno ve zdi a po podlaze se nám neválí žádné kabely. Jsme ve vlastním, nezávislí na případném pronajímateli a jeho záměrech. Stavebně už pravděpodobně nebudeme muset do prostor zasahovat…
Proč jste se při realizaci obrátil právě na Compek?
Hlavní byl osobní přístup a vstřícnost nejen pana Čermáka, ale i pánů Nechuty, Kořínka, Adamtze a dalších lidí v pozadí. Jsem spokojený nejen s dodávanými přístroji i nabízeným servisem, naše spolupráce je dlouhodobá a bude pokračovat. Ve finální fázi vlastního stěhování a propojování všeho dohromady před spuštěním ostrého provozu jsme sice pracovali od rána do pozdních večerních hodin, ale třeba s panem Nechutou jsme přitom zašli společně na oběd a našli čas na chvíli oddechu.
Jste nová a kvalitně vybavená ordinace. Jaká vyšetření spojená s moderními přístroji můžete pacientům nabídnout?
Rutinně provádíme EKG, které je digitalizované a umožňuje okamžité odeslání na jakékoli pracoviště. Toho jsme využili před pár týdny, kdy jsem po domluvě s kolegy z naší spádové nemocnice posílal EKG a vzápětí i pacienta rovnou do katetrizační laboratoře I. interní kliniky FNHK. Provádíme nejen dnes už standardní stanovování CRP, testy na okultní krácení, INR, glykémii a základní močovou analýzu, ale umíme i kvantitativně stanovit tzv. D-dimery, které se staly běžným vyšetřením. Náš přístroj umí stanovit také TNT a NTproBNP. Plánujeme zakoupení Holterova monitoru krevního tlaku.
Jak se do moderní ordinace propisují nároky digitálního světa?
Velmi. Bez rychlého připojení (optický kabel, 250Mbit) už si to ani neumím představit. Na bývalém pracovišti jsme měli perfektního a ochotného poskytovatele, ale v momentě, kdy se něco stalo s anténou na střeše, byl chod pozastaven. Vše se sice uvedlo rychle do pořádku, ale například v tomto je náš systém stabilnější a věřím, že i odolnější. Veškerá pacientská i přístrojová data se sama jednou denně zálohují na úložiště v Rack skříňce, což beru jako standard. Můj požadavek na počítače byl jediný: „Ať jsou rychlejší než já“. Notebooky, které jsme měli dříve, to nesplňovaly. Nyní máme stroje s SSD disky a příští výběr počítačů nechám s klidem na Compeku a budu se v klidu věnovat EKG (je v tom trocha nadsázky).
V posledních letech je trend zvyšování kompetencí u VPL (všeobecných praktických lékařů). Musí to být časově náročné, jak to zvládáte?
Je fajn, když přístroje jako EKG komunikují s programem, šetří to čas. Když všechny výsledky z laboratoří, popisy RTG, UZV i CT „padají“ rovnou do karty pacienta. Případně, že PC Doktor má obrazový modul pro ukládání například propouštěcích zpráv. Vše běží rychle, dnes již bez nutnosti vytahovat papírovou kartu. Naše ambulance má akreditaci pro vzdělávání lékařů v oboru VPL a také pro budoucí lékaře, kteří se u nás školí, je vše přehledné a všechno najdou na jednom místě.
Jak máte vyřešenou organizaci pacientů v čekárně?
V čekárně máme moderní zařízení Neklepat.cz. Pacient se po příchodu jednoduše zaregistruje a okamžitě o něm víme, jak sestřička, tak lékař. Odpadá 90 procent většinou zbytečného klepání na dveře. Ví se, kdo a kdy přišel, něco jako na poště. ☺
Máte Vy osobně nějakou oblíbenou metodu či přístroj?
Mám rád EKG a určitě zvažuji možnost základního ultrazvukového vyšetření v ordinaci. Trochu to umím ☺ a rád bych tuto metodu využíval.
A která Vaše sestřička je nejoblíbenější? 😊
Ta, kterou tam potkáte. Pracovitá, vlídná a usměvavá.
Stíháte při svém pracovním nasazení ještě oblíbené lyže, případně sledovat syna na hokejových kluzištích?
Synovi a jejich týmu chodíme fandit především, když hrají „doma“. Jinak i pro sebe si ten čas musím udělat. Minimálně jednou nebo dvakrát týdně mě najdete ve vodě, mám rád večerní téměř volné dráhy v krytém bazénu a dlouhé plavání. Bez lyží a běžek si zimu neumím představit a kolečko kolem Štěpánky, Příchovic, Kořenova a Pasek se mi neomrzí asi nikdy. Hokej si chodíme zahrát s partou chlapů, je to fajn, ale uvědomuji si, že v tomto už jsem opravdu veterán. ☺