Rychlá a účinná diagnostika ICHDK už sedm let zachraňuje životy
Některá prvenství jsou důvodem k hrdosti. Víte, že Česká republika byla úplně první zemí EU, která zařadila screening ischemické choroby dolních končetin metodou ABI mezi preventivní výkony hrazené zdravotními pojišťovnami? Čeští lékaři už od roku 2014 odhalují pacienty s ICHDK během několikaminutového preventivního vyšetření.
ICHDK ohrožuje nejméně pětinu seniorů
Ischemická choroba dolních končetin je závažným onemocněním periferních tepen. Její rozvoj často vede k závažným a život ohrožujícím komplikacím, jakými jsou kritická končetinová ischemie nebo gangréna. ICHDK je dokonce třetí nejčastější kardiovaskulární příčinou úmrtí po ischemické chorobě srdeční a cévní mozkové příhodě. Protože riziko ICHDK roste spolu s věkem, vlivem stárnutí populace těchto diagnóz stále přibývá. Odhaduje se, že v západní Evropě trpí různými formami ICHDK více než 20 procent osob starších 65 let.
Zrádností této nemoci je, že do určité fáze nijak nebolí. Asymptomatických pacientů, kteří si vůbec nejsou vědomi nebezpečí, je přibližně polovina. Diagnóza proto často přichází pozdě, kdy je choroba už rozvinutá a léčba obtížnější. ICHDK je navíc jedním z projevů aterosklerotického postižení. Pacienti s ICHDK tak mohou trpět zároveň ischémií centrálního nervového systému z důvodu postižení karotických či mozkových tepen nebo postižením koronárních cév. Včasné stanovení diagnózy ICHDK je proto velmi důležité pro nastavení terapie aterosklerózy a snížení rizika ischemických komplikací.
Revoluční metoda ABI je snadná, rychlá a přesná
Tradičním způsobem diagnostiky ICHDK je ultrazvukové dopplerovské vyšetření, které je však časově náročné – trvá až půl hodiny – a vyžaduje přítomnost zkušeného lékaře. Cesta k širokému využití diagnostiky ICHDK v prevenci se proto otevřela teprve v posledních letech. Zásluhu na tom má nová metoda automatizovaného oscilometrického vyšetření ABI. Při stanovení indexu kotník/paže neboli ABI (ankle-brachial index) se tlaky na všech končetinách měří simultánně. Tato neinvazivní diagnostická metoda je založena na měření poměru arteriálních tlaků na horních a dolních končetinách a dokáže odhalit i asymptomatické pacienty.
Vedle daleko rychlejšího měření je výhodou automaticky měřeného ABI také to, že výsledky nejsou závislé na zkušenosti vyšetřujícího. Úspěšně tuto metodu využívají jak angiologové věnující se primárně cévám a žilám, tak i praktičtí lékaři, diabetologové či lékaři dalších odborností. Proto se tato metoda výborně osvědčila jako základní screeningový nástroj pro detekci ICHDK. Klinické studie navíc potvrdily, že metoda ABI je stejně efektivní jako klasické dopplerovské vyšetření, ale zároveň je v rámci každodenní péče daleko jednodušší.
COMPEK má zásluhu na zavedení screeningu ABI v ČR
První prezentaci oscilometrické metody měření ABI českým lékařům zajistila společnost COMPEK MEDICAL SERVICES s. r. o. S novinkou německé značky boso se seznámila v roce 2008 na veletrhu MEDICA Düsseldorf, kde byl přístroj ABI-systém vystavován jako prototyp. Následně ho představila českým lékařům nejen z České angiologické společnosti, ale také ze Společnosti všeobecného lékařství a Sdružení praktických lékařů. Záhy se podařilo přístroj boso ABI prosadit do právě připravovaného projektu MOET ICHDK na monitoring efektivní terapie ICHDK. Po dalších šesti letech byl na toto vyšetření zaveden nový kód výkonu (měření ABI na 4 končetinách oscilometrickou metodou) a od 1. 1. 2014 se Česká republika stala první zemí v EU, která mezi preventivní výkony hrazené zdravotními pojišťovnami zařadila screening ICHDK.
Přístroj boso ABI-systém 100, který to všechno způsobil, zvládne měření indexu kotník/paže za pouhou minutu. Právě časová nenáročnost spolu s přesností ho předurčuje k využití v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře. Obsluha je tak snadná, že lékař může měření delegovat na sestru a následně provést až vyhodnocení zjištěných hodnot. Přístroj boso ABI-systém 100 lze dodatečně rozšířit o modul pro měření rychlosti pulzové vlny k posouzení arteriální tuhosti.
Výhodou je také jeho komunikace s ambulantními programy PC DOKTOR, AMICUS, MEDICUS, SmartMedix a dalšími, což zefektivňuje veškerou administrativu. Vyšetření je hrazeno všemi zdravotními pojišťovnami kódem výkonu 12024.