Spirometrie – snadný způsob odhalení poruch dýchacího ústrojí
Podobně jako měření krevního tlaku nebo záznam EKG, tak i spirometrie patří k základním interním vyšetřovacím metodám. Otestuje funkčnost plic a spolehlivě identifikuje obstrukční poruchu, což z ní dělá ideální nástroj účinné prevence.
Spirometr je užitečný v řadě situací
Správná funkčnost plic a celého dýchacího ústrojí je klíčová pro kvalitu života. Proto je velmi důležitá široká dostupnost vyšetření, které dokáže zjistit, jestli plíce fungují správným způsobem. K tomu slouží spirometr – přístroj, který zaznamenává pacientovo dýchání a testuje schopnost plic nadechnout a vydechnout vzduch.
Respirační potíže, pocity dušnosti, dlouhodobý kašel, bolesti na hrudi, ale také silné kouření, laboratorní anomálie, nejasný nález na rentgenovém snímku plic nebo práce v inhalačně rizikovém prostředí. To všechno jsou důvody k provedení spirometrického vyšetření, které odhalí případnou poruchu ventilace a pomůže stanovit správnou terapii. Následně spirometrie ověřuje efektivitu této léčby a zjišťuje také různé nežádoucí účinky léků a chemických látek na plicní tkáň. Používá se v předoperačním vyšetření, a to zejména u operací hrudníku nebo obecně u kuřáků a jiných rizikových pacientů. Široké využití má spirometrie také v pracovním lékařství a při posuzování zdravotního stavu pro různé účely. Proto by spirometrické vyšetření mělo být dostupné nejen u plicních specialistů (pneumologů), ale také u internistů, alergologů, sportovních lékařů a zejména u praktických lékařů. Že je to skutečně potřebné, potvrdil v posledním roce nárůst postcovidových pacientů s poškozením plic, které je třeba pravidelně sledovat.
Funkční vyšetření plic (spirometrie) jako součást kvalitní základní péče
Spirometrie je fyziologický test, který rychle a přesně zjistí schopnost vdechovat a vydechovat objem vzduchu. Při měření se rozlišuje vitální kapacita plic, tj. objem vdechnutého a vydechnutého vzduchu při klidovém neboli statickém dýchání. Druhým důležitým pojmem je usilovná vitální kapacita plic, která se zjišťuje při tzv. dynamickém dýchání s usilovnými manévry. Zde se sleduje průtok vzduchu za časovou jednotku, čili jak rychle je objem vzduchu schopen projít přes veškeré dýchací ústrojí ústy ven. Zdravé plíce by měly v první sekundě vydechnout 80 procent vdechnutého vzduchu. Pokud se to nedaří, může být v dýchacích cestách nějaká překážka (obstrukce), případně může jít o restrikční poruchu, což potvrdí následná vyšetření u specialisty.
Protože specializovaných ordinací plicního lékařství je relativně málo, není třeba je zatěžovat jednoduchým spirometrickým vyšetřením, které je navíc vhodné i jako preventivní screening např. astmatu a CHOPN. Spirometr se tak postupně stává součástí základního vybavení praktických lékařů, podobně jako třeba EKG, ambulantní monitorování krevního tlaku nebo měření ABI (screening ICHDK). Pro kvalitu preventivní péče to znamená velký přínos, protože spirometrie umožňuje velmi rychle odhalit případný problém. Současně se tím zvyšuje komfort pro pacienty, kteří nemusí cestovat k plicnímu specialistovi, dokud to není skutečně třeba.
Spirometr s ultrazvukovým senzorem nepotřebuje kalibraci
Do ordinace praktického lékaře je vhodný spolehlivý přístroj s vysokou přesností měření, snadnou obsluhou a nenáročnou údržbou. Výhodou je zejména ultrazvukový princip měření průtoku vzduchu, který na rozdíl od jiných typů nevyžaduje pravidelnou kalibraci. Spirometr s ultrazvukovým snímáním totiž provádí interní kalibraci zcela automaticky před každým měřením. Právě takový je spirometr SpiroSonic FLO, robustní evropský výrobek, který pracuje ve spojení s počítačem a umožňuje jak základní, tak profesionální funkční vyšetření plic. Navíc je vhodný pro všechny věkové skupiny včetně dětí.
U přístroje přicházejícího do kontaktu s vydechovaným vzduchem pacientů je samozřejmě velmi důležitá kvalitní hygiena zaručující vysokou bezpečnost použití. SpiroSonic FLO v tomto směru splňuje nejvyšší nároky, aniž by zatěžoval obsluhu víc, než je nutné. Je dodáván s vysoce účinnými a cenově dostupnými jednorázovými antibakteriálními/antivirovými filtry, které urychlují vyšetření. Pro nezbytnou dezinfekci pak stačí přístroj naplnit a propláchnout dezinfekčním roztokem, aniž by se muselo cokoliv rozebírat. Práci zefektivňuje i to, že se veškeré údaje a výsledky měření automaticky přenášejí do karty pacienta. Spirometr SpiroSonic FLO totiž komunikuje se všemi hlavními ambulantními programy jako PC DOKTOR®, AMICUS®, Medicus, SmartMEDIX®, WinMedicalc, AIS a dalšími.