Zátěžové EKG zjistí, jak srdce obstojí při výkonu
Některé problémy se srdcem odhalí už EKG prováděné v klidu, jiné se projeví až na vrcholu námahy. Proto je ergometrie (zátěžové EKG) důležitou součástí diagnostiky v ordinacích kardiologů, internistů, sportovních lékařů i dalších specialistů.
EKG křivka prozradí anginu pectoris i poškození srdečního svalu covidem
Protože zdravé srdce v klidu pracuje jen asi na čtvrtinu maximálního výkonu, některá onemocnění odhalíme až při vysoké fyzické námaze. K tomu slouží právě ergometrie, která cíleně zjišťuje, jak srdce funguje při zvýšených nárocích na dodávku kyslíku. Při vyšetření se postupně zvyšuje fyzická zátěž a průběžně monitoruje EKG, srdeční frekvence a krevní tlak. Snížená výkonnost srdečního svalu, resp. jeho omezené zásobování okysličenou krví, se může projevit tlakem či bolestí na hrudi, slabostí nebo dušností.
Ergometrie je užitečná v řadě případů. Některé choroby a poruchy srdečního rytmu se totiž projeví právě jen při zátěži. Zjistí se tak třeba angina pectoris nebo poškození srdečního svalu po prodělaném infarktu, po srdečních katetrizacích či v důsledku onemocnění covidem-19. Ergometrie slouží také ke sledování průběhu těchto nemocí a k hodnocení účinnosti léčby. Reakce kardiovaskulárního systému na zátěž se zjišťuje i v rámci předoperačního vyšetření. V neposlední řadě je ergometrie důležitou součástí sportovní medicíny, kde pomáhá určit vhodnou tréninkovou zátěž.
Moderní zátěžové EKG funguje jednoduše a spolehlivě
Vyšetření probíhá nejčastěji na speciálním stacionárním kole, tzv. bicyklovém ergometru. Alternativou například pro seniory, kterým by jízda na kole činila problém, je běhací či chodicí pás. Rychlost pohybu a tím i tělesná námaha se postupně zvyšuje za soustavného monitorování EKG, tepové frekvence, krevního tlaku a případně i saturace krve kyslíkem.
Pacient má proto na hrudníku po celou dobu nalepené elektrody ke snímání EKG a na paži připevněnou manžetu, která v pravidelných intervalech měří krevní tlak. Úroveň zátěže se přizpůsobuje pacientově fyzické kondici a při vysoké tepové frekvenci, bolesti či jiných problémech je test ukončen. Výjimkou jsou zátěžové testy sportovců, kteří pokračují až do maximálního výkonu.
Moderní zátěžové EKG funguje jednoduše a spolehlivě
Moderní počítačové přístroje pro zátěžové EKG lékařům maximálně ulehčují práci jak při samotném vyšetření, tak při analýze a vyhodnocení výsledků. Například samy zobrazují odpadlé elektrody na jednotce EKG. Díky oboustrannému propojení s ambulantními programy v ordinaci navíc odpadá zbytečná administrativa.
Na rozdíl od dřívějších termopapírových EKG se u počítačových přístrojů záznam z vyšetření netiskne na termopapír. Data se přenášejí přímo do počítače a následně lékař vytiskne jen to, co si z něj vybere, na běžné laserové tiskárně.
Jak vybrat správné zařízení?
Do lékařských ordinací s ambulantním programem, kterých je dnes většina, je určitě praktičtější volbou počítačové EKG. Doporučujeme bezdrátové zátěžové PC-EKG CUSTO CARDIO 300 BT/USB, které lze využít pro klidové i zátěžové testy.
Jde o 12kanálové EKG propojené s PC přes Bluetooth i USB. Umožňuje třeba zpětné zobrazení záznamu v průběhu vyšetření nebo on-line analýzu variability tepové frekvence a komorových událostí. Přístroj je oboustranně propojen s hlavními ambulantními programy PC DOKTOR, AMICUS, Medicus, SmartMEDIX, WinMedicalc, AIS a dalšími.
Výběr vhodné zátěžové jednotky – bicyklového ergometru nebo běhacího pásu – závisí na zaměření dané ordinace. Běžně se se používá bicyklový ergometr, na kterém probíhá přibližně 90 procent zátěžových vyšetření. Příkladem je ergometr ERGOLINE ERGOSELECT 200P, který poslouží jak k provádění zátěžových testů, tak při tréninku a rehabilitaci.
Tento všestranný pomocník vyniká variabilitou a robustností, díky níž umožňuje vyšetřit i pacienta s hmotností 160 kg (s možností navýšit až na 200 kg). Ergometr ověřené klasické koncepce má nízké provozní a servisní náklady a výborný poměr cena/výkon.
Zatímco vyšetření na bicyklovém ergometru vyžaduje alespoň minimální fyzickou kondici, pohyb na běhacím pásu je fyziologický a zvládne ho prakticky každý pacient. Na druhé straně jde o prostorově a cenově náročnější produkt, který se do každé ordinace nehodí.
Využijí ho kliniky, rehabilitační zařízení a specializovaná pracoviště například sportovní medicíny nebo angiologie. Doporučujeme běhací pás LODE VALIANT 2 CPET, který byl navržen speciálně pro kardio-pulmonální zátěžové testování při diagnostice i rehabilitaci.